18 травня 2017 року в приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилась експозиція «Шлях воїна-один на двох». Це вже п’ята виставка в рамках масштабного історико-просвітницького проекту Міжнародного благодійного фонду Олександра Фельдмана, який розпочався у березні минулого року. За цей час він привернув до себе увагу понад 80 тисяч шанувальників історії у Києві, Чернігові, Каневі та Львові.

Нагадаємо, що в експозиції виставки представлено близько 80 старовинних предметів із зібрання Feldman Family Museum. Серед експонатів є чимало безцінних реліквій козацької доби. Поруч із шаблями, ятаганами, ножами, кинджалами, вістрями списів і рогатин, келепами та чеканом можна побачити старшинські символи-відзнаки: перначі, шестопер, срібний пояс, а також персні-печатки, або сигнети, середини XVI – початку XVIII ст. Ці предмети у козацькому житті набували особливого, сакрального значення, передавалися у спадок і з часом перетворювалися з сімейних реліквій на історичні символи нашої країни.

Серед представленої в експозиції самурайської зброї – оповиті легендами, вишукано оздоблені мечі та ножі зі старовинними клинками, викуваними кращими японськими майстрами. Найдавніші з них датовані першою половиною XV ст., коли українське козацтво тільки-но зароджувалося. В Японії меч вважався душею самурая, уособленням його найкращих якостей – мужності, стійкості, жертовності, відданості своєму обов’язку. Саме на виховання цих воїнських чеснот був спрямований знаменитий кодекс самурайської етики − бусідо («шлях воїна»).
Виставка надає можливість провести паралелі між такими несхожими на перший погляд соціокультурними явищами та військовими традиціями, як козацтво і самурайство. Але найнесподіваніше порівняння допомагає пізнати й гідно оцінити власну культурно-історичну спадщину, побачити її в контексті світової історії, засвідчити вагу моральних цінностей – мужності, честі, патріотизму, самопожертви у сучасному українському суспільстві. Такі виставки в українських музеях, на думку Олександра Фельдмана, популяризують історію і культуру українського народу, а саме культурна спадщина є одним з основних стовпів величності Української Держави.